а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијанист

мн. пијанисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21609
Тој што свири на пијано.
Англиски: pianist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Врвен пијанист.