а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пијано

мн. пијана
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6848
1. музички инструмент
Англиски: piano Албански: piano
Употреба: Музика и танц
2. Дел од мyзичка творба што се исполнува тивко.
Англиски: piano Албански: piano
Употреба: Музика и танц