а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пладне

мн. пладниња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1871
Средината на денот.
Англиски: noon Албански: mesditë
Примери:
Ќе работат до пладне.
На пладне.
Пред пладне.
По пладне.
Од пладне до вечер.
(разг.) Ден до пладне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК