а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пладнина

мн. пладнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7633
1. пладне
Англиски: noon Албански: mesditë
Употреба: Народна поезија , Разговорно
Примери:
кон пладнина, насред пладнина
На пладнина си одел дома.
(нар. поез.) Жена жали до пладнина.
2. ручек
Англиски: lunch Албански: drekë
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
(нар. поез.) Трета рече: пладнина донесов (ручек донесов).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК