а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плажа

мн. плажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2660
Место за капење (на река, езеро, море).
Англиски: beach Албански: plazh
Употреба: Туризам
Примери:
Одат на плажа.
морска плажа