а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плазма

(едн.) плазмата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22458
1. Течниот дел на крвта, лимфата и др.
Англиски: plasma Албански: plazmë
Употреба: Медицина
Примери:
Крвна плазма.
2. Состојба на материјата при многу високи температури.
Англиски: plasma Албански: plazmë
Употреба: Физика
Примери:
Јонизирана плазма.