а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плакат

мн. плакати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6809
1. Голем цртеж со малку текст залепен на улица, на општествени места за агитација, реклама, информација и сл.
Англиски: poster Француски: placard Албански: poster, pllakat
2. Напечатена објава.
Англиски: poster Француски: placard Албански: pllakat, poster
Изведенки
плаката ж.