а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плака

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24294
1. Табла за пишување.
Англиски: board Албански: pllakë për të shkruar
Употреба: Архаизам
Примери:
Плаката и пишалото (кондилот).
2. плоча
Англиски: plate Турски: plaka Албански: pllakë
Употреба: Архаизам