а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плакета

мн. плакети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33817
1. плоча со релјеф
Англиски: relief Албански: monument, pllakë përkujtimore
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Плакета во спомен на некоја знаменита личност.
2. поголема значка
Англиски: badge Албански: bexh, simbol
3. мала плочка со гравирани информации
Англиски: plaque
Употреба: Гастрономија
4. мазник
Англиски: pie Албански: pite
Употреба: Дијалектен збор