а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плак

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50908
1. жал
Англиски: plague Албански: vajtim
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Од жалови, од плакови дури земја се увилила.
2. поплак, поплака
Англиски: complaint Албански: ankim, qarje
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Сторија плак пред царот.
3. Стар човек.
Англиски: old man Албански: plakush
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Море, плаку еден!