а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пламноса

Вид збор: Глагол, свршен
1. (преод.) изгори
Англиски: burn Албански: kall
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Пламенот да те пламноса!
2. (непреод.) пламне, избувне
Англиски: light up Албански: ndez
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Дрвото пламноса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК