а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пласка

пласкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27198
1. удира
Англиски: flutter Албански: rrah krahët
Употреба: Ретко
Примери:
Пласка со крилјата
2. Збори многу, збори глупости.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
Не туку пласкај толку!