а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пластичен

пластични
Вид збор: Придавка
Ранг: 3613
1. Способен да прима и зачува дадена форма.
Англиски: plastic
Примери:
пластични маси
2. Што се одликува со хармоничност, стројност, изразитост.
Англиски: plastic Албански: пластик
Примери:
пластични движења
3. релјефен, живописен, сликовит
Англиски: vivid Албански: plastik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пластично оцртување на ликовите.
Пластичен стил.
Пластични стихови.
4. Во врска со пластика.
Англиски: plastic Албански: plastik
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
пластична уметност
5. Сврзан со пресадување кожа и др.
Англиски: plastic Албански: plastikë
Употреба: Медицина
Примери:
пластична хирургија
пластична операција