а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пласт

мн. пластови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8193
1. Куп исушено сено на ливада.
Англиски: layer Албански: kope bari
Примери:
Пластови (пласје) сено.
2. слој, наслага
Англиски: coating Албански: shtresë
Употреба: Медицина
Примери:
Пластови во јазикот.
3. слој, наслага
Англиски: layer Албански: shtresë
Употреба: Геологија
Примери:
Пластови камен јаглен во земјата.