а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плата

мн. плати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 833
Определена награда за труд.
Англиски: salary Албански: rrogë, pagë
Употреба: Економија
Примери:
Месечна плата.
Тринаесетта плата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК