а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платен

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39829
чинар
Латински: Platanus orientalis Англиски: plane-tree Албански: lloj druri, çinar
Употреба: Ботаника , Народно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК