а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платниште

мн. платништа
Вид збор: Именка, среден род
1. Парче платно.
Англиски: cloth Албански: copë pëlhure
Примери:
Невестата ги дарувала со платништа, чорапи и др.
2. Шаторско крило.
Англиски: tent Албански: tendë
Употреба: Ретко
3. платно
Англиски: cloth Албански: pëlhurë
Употреба: Аугментатив