а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платноса

(се) платносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Побледе во лице како крпа.
Англиски: turn white
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Сиот се платносал.