а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платно

мн. платна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1468
1. Ленена, памyчна, конопена ткаенина.
Англиски: cloth Албански: pëlhurë
Примери:
Билјана платно белеше.
Вез на ленено платно.
Утре ќе го свршам платново во разбојот.
2. парче платно
Англиски: cloth Албански: leckë, copë
3. Подлога за уметничка слика.
Англиски: canvas Албански: kanavacë
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
На изложбата беа изложени дваесетина платна.
4. Преносно за литературна творба.
Англиски: work Албански: stof
Употреба: Преносно значење
Примери:
Широко, големо платно.
5. филмско платно
Англиски: screen Албански: ekran
Примери:
Серијата „Пријатели“ наскоро се очекува на големото филмско платно.
6. едро на едрилица
Англиски: sail Албански: velë
Примери:
чун со платно