а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платонски

платонска
Вид збор: Придавка
Ранг: 14908
1. Заснован врз духовна привлечност, без елемент на чувственост.
Англиски: platonic
Примери:
платонска љубов
2. Што не се изразува практички.
Англиски: platonic
Примери:
платонски интереси