а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плато

мн. платоа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11010
1. широка високорамнина
Англиски: plateau Француски: plateau Албански: rrafshnaltë
Употреба: Географија
Примери:
Трлото беше поставено на едно плато над шумата.
2. Рамнина пред некој објект.
Англиски: plateau Француски: plateau Албански: rrafshinë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Бината беше поставена на платото пред театарот.