а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плат

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37312
1. ткаеница, ткаенина
Англиски: fabric Албански: pëlhurë
Употреба: Дијалектен збор
2. штоф
Англиски: fabric Албански: stof
Употреба: Ретко
Примери:
Волнен плат.