а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плафон

мн. плафони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12740
1. таван
Англиски: ceiling Француски: plafond Албански: plafon, tavan
Употреба: Архитектура и градба
2. Највисока точка, краен досег, најгорна граница.
Англиски: limit Француски: plafond Албански: plafon
Примери:
Плафонот на платите.