а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плах

Вид збор: Придавка
плашлив, страшлив, бојазлив
Англиски: anxious
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
плахо прил.
плашливо, страшливо, бојазливо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК