а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плацдарм

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Простор на кој се подготвува и се одвива една воена операција.
Албански: terren manovrimi
Употреба: Воен термин
2. Територија што може да послужи како простор за воени дејства против нешто.
Албански: terren manovrimi
Употреба: Воен термин