а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плац

мн. плацови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13012
Обично во значење: место за градење.
Англиски: place Германски: Platz
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Слободен плац за продажба.