а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаченица

и плаченичкум
Вид збор: Прилог
Ранг: 45706
(плачејќи и дијал. плачејќум)
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
си дојде дома плаченица.