а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плачење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4281
1. Леење солзи.
Англиски: crying Албански: të qarë
Примери:
Плачење на детето
(разг.) Со плачење ништо не бидува.
Со плачење си отишла дома.
2. барање
Албански: të qarë, ankim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа беше плачење за ќотек.
3. жалба, тага
Англиски: crying Албански: ankim, pikëllim
Примери:
Поворката ја следече гласно плачење.