а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плачка

мн. плачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10553
1. плачење
Англиски: cry Албански: të qarë
Примери:
И тогаш пак имаше плачки дома
(разг.) Играчка плачка (прават) децата.
2. Жена или девојче кое многу плаче.
Англиски: crybaby Албански: qaramane
Употреба: Разговорно