а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плач

мн. плачови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1812
Изразување чувства со ронење солзи.
Англиски: crying
Примери:
Слушнале викот и плач на дете.
Плачот на маките.
Црвени очи од плачови.
Рече низ плач.
Изрази
(посл.) По плач радост, по радост плач (иде).
Долина на плачот - земниот живот со неговите несреќи и страдања.