а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашичар

мн. плашичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што лови плашици.
Англиски: fisherman Албански: peshkatar pllashice
2. Тој што сака плашици.
Албански: ai që adhuron pllashica
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК