а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаќач

мн. плаќачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42546
Тој што плаќа; клиент.
Англиски: payer Српски: платиша Албански: pagues
Употреба: Економија
Примери:
Добар (лош) плаќач.