а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаќање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4542
плати
Англиски: payment
Примери:
Плаќање на сметките.
Рокот на плаќањето.
Плаќање однапред.
Способност за плаќање (платежна способност).
Плаќање данок.
Изрази
(посл.) Долг со плаќање, пат со барање се свршува