а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаќање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4438
плати
Англиски: payment
Примери:
Плаќање на сметките.
Рокот на плаќањето.
Плаќање однапред.
Способност за плаќање (платежна способност).
Плаќање данок.
Изрази
(посл.) Долг со плаќање, пат со барање се свршува
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК