а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаќа

Види и: плата (ж.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10265
плата
Англиски: salary Албански: pagë. rrogë
Употреба: Дијалектен збор , Економија , Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК