а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плебеец

мн. плебејци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53741
1. Во античкиот Рим за разлика од патрициите, припадник на ниже сословие, лично слободен, но политичка отпрвин бесправен.
Англиски: plebeian Албански: plebe, njeri i pagdhendur
Употреба: Историја
2. Во средниот век и подоцна - припадник на градската сиромаштија.
Англиски: plebeian Албански: plebe
Употреба: Економија , Историја
3. Во речта на аристократските кругови - човек од „ниско” потекло.
Англиски: proletarian Албански: proletar, plebe
Употреба: Економија , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК