а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плева

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8684
1. Сламчиња и лушпи при веење и сеење на житото.
Албански: byk, hjedhë
Употреба: Земјоделство
2. Нешто во големо количество.
Англиски: loads Албански: ngarkesë, sasi e madhe
Употреба: Преносно значење
Примери:
(разг.) Како плева (има нешто).
Изрази
Прст и плева - прсиплева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК