а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плексус

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37985
1. Сплет од нервни и крвни садови.
Латински: plexum Англиски: plexus Албански: rrjet
Употреба: Анатомија
2. Средишниот дел од стомакот.
Англиски: solar plexus Албански: pleksus
Употреба: Анатомија , Разговорно
Примери:
Го удри во плексусот.