а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пленум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23693
Пленарно заседание, работен состанок на сите членови на некој општествен форум или општествено-политичка организација.
Англиски: plenum
Употреба: Административен термин , Правда
Примери:
Пленум на генералното собрание на Обединетите нации.
Тој учествуваше на пленумот на Сојузот на писателите.
Изведенки
пленумски прид.
пленумскиот