а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плескавица

мн. плескавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17823
Вид сплескано ќофте од мелено месо со зачини, испечено на скара.
Англиски: hamburger Албански: pleskavicë, hamburger
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК