а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетеница

мн. плетеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30135
1. (обично мн.) оплетена коса
Англиски: plait Албански: gërshet
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Ќе си пуштам косми до рамена, / ќе оплетам ситни плетеници.
2. Вид орнамент од преплетени линии.
Англиски: ornament Албански: ornament
Примери:
Плетениците се во живи бои.
3. плетка
Англиски: mesh Албански: syth
4. Леб во вид на плетеница.
Англиски: bread Албански: lloj buke
Употреба: Гастрономија
5. Сплетена низа од кромид, лук и сл.
Англиски: plait Албански: gërshet
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК