а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плете

плетат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3761
1. Изработува предмети од конци со кука, игла, машина правејќи котелци и врзувајќи ги.
Англиски: knit Албански: thur
Примери:
Плете чорапи, мрежа, тантели.
2. Изработува предмети со преплетување прачки, врвки и др.
Англиски: weave Албански: thur
Примери:
Плете кошници, кошови.
3. Прави плетенка.
Англиски: plait Албански: thur gërshet
Примери:
Си ја плете косата.
Треба да го плетам кромидот.
4. Одејќи прави движења со нозете како да плете.
Албански: gërshetoj
Примери:
Плете (плетка) со нозете.
5. Плете мрежи, интриги, замки.
Англиски: plot Албански: thur
Употреба: Преносно значење
Примери:
(поет.) А срце под гради јадови плете.
6. (се плете) се врзува
Англиски: entangle Албански: thuret, ngatërrohet
Примери:
Лозата се плете околу дрвото.
7. (се плете) се плетка
Англиски: tangle Албански: lidhet, koklavitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јазикот му се плете (плетка) кога зборува.
(разг.) Ми се плете (плетка) на јазикот (зборот, името).
Изведенки
1. плел прид.
глаг. прид.
2. плетел прид.
глаг. прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК