а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетиво

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21747
1. плетало
Англиски: плетало Албански: trikotazh
2. Обичај на шишање кај новороденчиња.
Албански: qethje e foshnjës
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) арно имаш, сине, до две деца: / едно дете, сине, за ќрштење, / а другото, сине, за плетиво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК