а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетканица

мн. плетканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46314
1. плетка, плетало
Англиски: knitting
Употреба: Пејоратив
Примери:
Гледаше во плетканиците на бабата и се чудеше.
2. Нешто измешано, нејасно или лошо сплетено.
Англиски: disarray
Примери:
Плетканиците му се мешаа пред очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК