а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плеткање

мн. плеткања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 40793
1. замрсување
Англиски: entanglement Албански: ngatërres
Примери:
Плеткање конци.
2. Плеткање во работите.
Англиски: interference Албански: përzierje, ngatërres
Употреба: Преносно значење
3. Недоволно познавање јазик.
Англиски: stuttering Албански: belbëzim
Употреба: Преносно значење
4. животарење
Англиски: toil Албански: rraskapitje, jetoj rënd
Употреба: Преносно значење