а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плеќат

плеќати
Вид збор: Придавка
Ранг: 25348
Што е со широки плеќи; широк во рамената.
Изведенки
плеќест прид.
плеќести
Пример: плеќест човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК