а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливач

мн. пливачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11696
1. Тој што умее да плива добро.
Англиски: swimmer Албански: notues
2. Спортист што се занимава со пливање.
Англиски: swimmer Албански: notues
Употреба: Спорт