а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливец

мн. пливци
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 39138
1. пливач
Англиски: swimmer Албански: notues, notar
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тогаш царот ги пуштил пливците да ја извадат ќерка му.
2. пливка
Албански: notuese
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК