а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливка

мн. пливки
Вид збор: Именка, женски род
Лесен предмет што не тоне.
Англиски: float Албански: vozë mbi ujë
Примери:
Пливка за ловење со јадица.
Пливка за кандило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК