а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16544
гас
Англиски: gas Албански: gaz
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. плински прид.
плинскиот
2. плинара ж.